Beaver Run Road over Rapp Creek
Fair Condition124 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.5 Mi SE Of SR 0611 |
| Carries | Beaver Run Road |
| Crosses | Rapp Creek |
| Coordinates | 40.51256, -75.15421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 222.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1902 (reconstructed 1963) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2001) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007563 |