Byers Road over Beaver Creek
Fair Condition114 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.7 Mi W Sr611 2584-j10 |
| Carries | Byers Road |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.50519, -75.13963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 82.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1912 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007569 |