Maitland Road over False Bottom Ck
Poor Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.7sw Christen & Maitland |
| Carries | Maitland Road |
| Crosses | False Bottom Ck |
| Coordinates | 44.44433, -103.81390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041118111 |