Us014a Pine ST over Whitewood Ck
Fair Condition59 years old11,370 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | At Jct US 85 S |
| Carries | Us014a Pine ST |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.37916, -103.72625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1768.0 ft (538.9 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 8353.0 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,370 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041161156 |