Mckinley Street over Whitewood Ck
Good Condition36 years old698 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Mckinley ST - Deadwood |
| Carries | Mckinley Street |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.38301, -103.72169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 132.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 698 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041164153 |