Rodeo Entrance over Whitewood Ck
Fair Condition40 years old90 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Rodeo Entr. - Deadwood |
| Carries | Rodeo Entrance |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.38611, -103.71772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 153.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041166151 |