Little River Road over Little River
Fair Condition76 years old1,415 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 7.2 Miles West From Nps R |
| Carries | Little River Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.66983, -83.62592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.4 ft (30.6 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 241.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,415 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460012P0000000 |