Elkmont Road over Little River
Fair Condition88 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.5 Miles South From Nps |
| Carries | Elkmont Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.65483, -83.58069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 231.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460047P0000000 |