Wear Cove Gap Road over Little River
Fair Condition75 years old100 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 0.1 Miles North From Nps |
| Carries | Wear Cove Gap Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.67900, -83.64744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.6 ft (27.3 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 111.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460045P0000000 |