Elkmont Road over Laurel Branch
Fair Condition79 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.5 Miles North From Elkm |
| Carries | Elkmont Road |
| Crosses | Laurel Branch |
| Coordinates | 35.66581, -83.59906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 94.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460046P0000000 |