Little River Road over Little River
Fair Condition76 years old1,415 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 11.3 Miles West From Nps |
| Carries | Little River Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.66925, -83.66258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.6 ft (20 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 158 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,415 (2019) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460013P0000000 |