Little River Road over Little River
Fair Condition76 years old2,384 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 3.9 Miles East From Nps R |
| Carries | Little River Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.66850, -83.68319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.7 ft (30.7 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 242.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,384 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460162P0000000 |