Grsm Institute Ent over Middle Prong Little Rive
Fair Condition61 years old512 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.1 Miles To Nps Route 12 |
| Carries | Grsm Institute Ent |
| Crosses | Middle Prong Little Rive |
| Coordinates | 35.64147, -83.69019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.3 ft (19 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 70.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 512 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460075P0000000 |