State Route 41 NB over Van Ness AVE
Good Condition57 years old38,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-041-r22.65-fre |
| Carries | State Route 41 NB |
| Crosses | Van Ness AVE |
| Coordinates | 36.72849, -119.78264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 130.6 ft (39.8 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 644.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,000 (2009) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0227R |