Broadway-s41 On Rp over San Benito Street
Good Condition60 years old780 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-041-r22.58-fre |
| Carries | Broadway-s41 On Rp |
| Crosses | San Benito Street |
| Coordinates | 36.72801, -119.78367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 267.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 780 (1998) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0229K |