State Route 41 SB over M Street
Good Condition52 years old38,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-041-r22.80-fre |
| Carries | State Route 41 SB |
| Crosses | M Street |
| Coordinates | 36.73033, -119.78102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 646.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,000 (2009) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0228L |