S41-van Ness Off-r over M St-s41 On-ramp M ST
Fair Condition52 years old4,950 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-041-r22.77-fre |
| Carries | S41-van Ness Off-r |
| Crosses | M St-s41 On-ramp M ST |
| Coordinates | 36.73027, -119.78176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 710.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,950 (2011) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0228K |