Broadway-n41 On-rp over N41-van Ness Off Van Nes
Good Condition52 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-041-r22.65-fre |
| Carries | Broadway-n41 On-rp |
| Crosses | N41-van Ness Off Van Nes |
| Coordinates | 36.72789, -119.78265 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 963.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (1998) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0227S |