Lp 335 over Osage ST
Fair Condition37 years old9,121 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 2.0 Mi E Of FM 1541 |
| Carries | Lp 335 |
| Crosses | Osage ST |
| Coordinates | 35.12031, -101.81299 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 896 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,121 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263502025 |