SH 30 over Gibbons Creek
Poor Condition75 years old6,351 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.8 Mi E Of FM 244 |
| Carries | SH 30 |
| Crosses | Gibbons Creek |
| Coordinates | 30.59479, -96.06475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 500.0 ft (152.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 1356.4 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,351 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940021204007 |