FM 244 over Gibbons Creek
Fair Condition75 years old1,071 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.9 Mi SE Of SH 30 |
| Carries | FM 244 |
| Crosses | Gibbons Creek |
| Coordinates | 30.58328, -96.07057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,071 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940064305021 |