SH 30 over Tmpa Haul RD
Good Condition46 years old6,033 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.45 Mi W Of FM 244 |
| Carries | SH 30 |
| Crosses | Tmpa Haul RD |
| Coordinates | 30.59461, -96.08591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 810.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,033 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940021204020 |