SH 30 over Rock Lake Creek
Fair Condition68 years old6,033 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.45 Mi W Of FM 244 |
| Carries | SH 30 |
| Crosses | Rock Lake Creek |
| Coordinates | 30.59954, -96.10114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 158 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,033 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940021204016 |