FM 244 over Tmpa Haul RD (abandoned)
Good Condition30 years old1,071 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.6 Mi SE Of SH 30 |
| Carries | FM 244 |
| Crosses | Tmpa Haul RD (abandoned) |
| Coordinates | 30.57799, -96.06125 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 687.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,071 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940064305047 |