FM 244 over Tmpa Haul RD
Good Condition46 years old1,849 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.6 Mi NW Of SH 30 |
| Carries | FM 244 |
| Crosses | Tmpa Haul RD |
| Coordinates | 30.60043, -96.08607 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 268.0 ft (81.7 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 898.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,849 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940064304040 |