CR 406 over Thomas Creek
Good Condition3 years old103 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.55 Mi S Of FM 1774 |
| Carries | CR 406 |
| Crosses | Thomas Creek |
| Coordinates | 30.45853, -95.97369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 289.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0192101 |