Ramp To IH 35e NB over Riverfront Blvd/ih 35e
Good Condition10 years old27,605 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Commerce ST |
| Carries | Ramp To IH 35e NB |
| Crosses | Riverfront Blvd/ih 35e |
| Coordinates | 32.77108, -96.81183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2133.9 ft (650.4 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 7544.6 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,605 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804535 |