Direct Conn 5 over Riverfront BLVD
Good Condition10 years old78,345 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Commerce ST |
| Carries | Direct Conn 5 |
| Crosses | Riverfront BLVD |
| Coordinates | 32.77082, -96.81156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 978.0 ft (298.1 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 2921.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78,345 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804541 |