Houston ST Garage over Stemmons Service RD
Good Condition11 years old500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.1 Mi NE IH 35e |
| Carries | Houston ST Garage |
| Crosses | Stemmons Service RD |
| Coordinates | 32.77081, -96.80743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 308.1 ft (93.9 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 713.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804547 |