Lp 20 over Drain
Good Condition26 years old37,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.25 Mi W Of IH 35 |
| Carries | Lp 20 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 27.60274, -99.51332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 378.6 ft (115.4 m) |
| Deck Area | 2746.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614182 |