Lp 20 EB over FM 1472
Good Condition26 years old18,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.50 Mi W Of IH 35 |
| Carries | Lp 20 EB |
| Crosses | FM 1472 |
| Coordinates | 27.60138, -99.51652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 296.9 ft (90.5 m) |
| Max Span | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1601.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,500 (2011) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614181 |