Lp 20 over Riverbank RD
Good Condition26 years old37,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.50 Mi W Of FM 1472 |
| Carries | Lp 20 |
| Crosses | Riverbank RD |
| Coordinates | 27.60010, -99.52556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Area | 2278.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614179 |