FM 1472sb To Lp20e over Lp 20 & FM 1472 NB
Fair Condition26 years old5,410 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.25 Mi W Of IH 35 |
| Carries | FM 1472sb To Lp20e |
| Crosses | Lp 20 & FM 1472 NB |
| Coordinates | 27.60605, -99.51881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2671.9 ft (814.4 m) |
| Max Span | 167.0 ft (50.9 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 6841.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,410 (2013) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614183 |