E. Washington St. over Jerico Canal
Good Condition94 years old5,655 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.00 Mi.fr.int.rte:642 |
| Carries | E. Washington St. |
| Crosses | Jerico Canal |
| Coordinates | 36.73361, -76.55639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 71.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,655 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022088 |