North Main Street over Nansemond River
Fair Condition91 years old25,839 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.20mi.fr.int.rte:58bus. |
| Carries | North Main Street |
| Crosses | Nansemond River |
| Coordinates | 36.73900, -76.58296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 970.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,839 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022002 |