Pinner Street over Ns; Sbd & Cnw Railway
Fair Condition42 years old6,998 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.45 To 337 /0.42ecl Suf. |
| Carries | Pinner Street |
| Crosses | Ns; Sbd & Cnw Railway |
| Coordinates | 36.73371, -76.57747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 464.9 ft (141.7 m) |
| Max Span | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1629.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,998 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021998 |