South 6th Street over Shingle Creek
Fair Condition66 years old4,931 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.15 Mi.fr.int.rte.t1303 |
| Carries | South 6th Street |
| Crosses | Shingle Creek |
| Coordinates | 36.72422, -76.56454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,931 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022166 |