Main Street over Hall Av;n&w Rr & Popl ST
Fair Condition48 years old10,276 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.10 To 337 /0.23 To 32 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Hall Av;n&w Rr & Popl ST |
| Coordinates | 36.72564, -76.58545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 520.0 ft (158.5 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 3423.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,276 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022018 |