US 13 Sbl; Bypass over Lake Meade
Fair Condition52 years old22,662 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.90 Mi.fr.int.rte. 460 |
| Carries | US 13 Sbl; Bypass |
| Crosses | Lake Meade |
| Coordinates | 36.75508, -76.61066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 390.1 ft (118.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1593.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,662 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022060 |