Pitchkettle Road over Lake Meade
Fair Condition53 years old4,198 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.70 Mi.fr.int.rte. 1410 |
| Carries | Pitchkettle Road |
| Crosses | Lake Meade |
| Coordinates | 36.73820, -76.59835 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 979.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,198 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022097 |