Aviation Drive over Diaah
Fair Condition65 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 0.9 Miles To Dulles Airpo |
| Carries | Aviation Drive |
| Crosses | Diaah |
| Coordinates | 38.95814, -77.44414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.6 ft (71.8 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 1881.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100002P0000000 |