Saarinen Circle over Toll Plaza
Fair Condition65 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 0.2 Miles From Dulles Air |
| Carries | Saarinen Circle |
| Crosses | Toll Plaza |
| Coordinates | 38.95525, -77.44450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 229.3 ft (69.9 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 489.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100001P0000000 |