Saarinen Circle over Commercial Vehicle Drive
Good Condition33 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | Dulles Airport Terminal E |
| Carries | Saarinen Circle |
| Crosses | Commercial Vehicle Drive |
| Coordinates | 38.95347, -77.44450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 1049.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100029P0000000 |