Saarinen Circle over Commercial Vehicle Drive
Fair Condition33 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | Dulles Airport Terminal E |
| Carries | Saarinen Circle |
| Crosses | Commercial Vehicle Drive |
| Coordinates | 38.95383, -77.45142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 976.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100028P0000000 |