I-5 over Southcenter BLVD
Good Condition61 years old106,282 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.2 N Jct SR 516 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Southcenter BLVD |
| Coordinates | 47.46492, -122.26686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Area | 737.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,282 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007442B0000000 |