51st AVE S over SR 518
Fair Condition60 years old8,894 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.0 E Jct SR 99 |
| Carries | 51st AVE S |
| Crosses | SR 518 |
| Coordinates | 47.46311, -122.27036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 979.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,894 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401K0000000 |