I-5 over King-jackson ST
Fair Condition61 years old71,171 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 N Jct I-90 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | King-jackson ST |
| Coordinates | 47.59811, -122.32105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 711.9 ft (217 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 3884.3 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 71,171 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007504B0000000 |