I-5 S-e Ramp over I-5 Ramps Railroad
Fair Condition61 years old30,627 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 7.1 N Jct SR 900 |
| Carries | I-5 S-e Ramp |
| Crosses | I-5 Ramps Railroad |
| Coordinates | 47.59612, -122.32077 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 946.9 ft (288.6 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 2914.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,627 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007565E0000000 |