I-5 Sbcd over King Jackson ST
Fair Condition61 years old66,222 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 N Jct I-90 |
| Carries | I-5 Sbcd |
| Crosses | King Jackson ST |
| Coordinates | 47.59808, -122.32147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 709.0 ft (216.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 4257.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,222 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007504D0000000 |