SR 7 NB over SR 7 SB Railroad
Fair Condition60 years old14,209 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 5.5 N Jct SR 512 |
| Carries | SR 7 NB |
| Crosses | SR 7 SB Railroad |
| Coordinates | 47.22986, -122.42861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 688.0 ft (209.7 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 3166.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,209 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007505D0000000 |